• Gsm: 0532. 708 17 61
 • Ofis: 0312. 395 77 99
 • Mail: info@klimatemizleme.com
img

Neden Klima Temizleme?

Pek çok sektörde farklı amaçlar için kullanılan soğutma sistemleri, kullanıldıkları alanlarda verimliliği en üst düzeyde tutmak için tasarlanmıştır. Kullanım süresi ve çevre şartları göz önüne alınırsa her makine gibi bu sistemlerinde zamanla gerekli bakımlarının yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. Bakımı yapılmayan ya da aksatılan sistemler için oluşacak arızaların meydana getireceği masrafalar ise neredeyse sistemin kendisi kadar ek ödeme gerektirecektir. Soğutma sistemlerimizin performanslarının ilk günkü kadar verimli olmasını istiyorsak bakımlarının bu alanda uzman ekipler tarafından düzenli periyotlarda yapılmasının çok büyük önem arz etmektedir.

Soğutma sistemlerinizin bakımlarının uzman ekipler tarafından yapılıyor olması tüm sorunların ortadan kalkacağı anlamına gelmemelidir. Unutulmamalıdır ki sistemlerde kullanılacak olan temizleme kimyasalının da soğutma sistemleri için hayati önemi vardır. Soğutma sistemlerimizde kullanılacak temizleme kimyasalı sistemi temizlerken sisteme zarar vermemelidir. Temizleme amacıyla pek çok sistemde kullanılan asit içerikli bileşenler bu sistemlere büyük zararlar vermektedir ve soğutma sisteminin – klimalarımızın kullanım ömrünü her kullanımda daha da kısaltmaktadır. Bu sebeple “Klima Temizleme” olarak hiçbir metale zarar vermeyen ve korozyona sebep olmayan ürünlerimizi sizlere sunuyoruz.

“Klima temizleme” ürünlerimiz ile soğutma sistemlerinizde oluşan ve sistemi olumsuz etkileyen yapıları gidermesi için( toz, kir, yağ, küf, mantar vb. ) tüm klimalarda, chiller gruplarında, havalandırma kulelerinde, araçlarınızda kısacası tün soğutma sistemlerinde güvenle kullanabilirsiniz.


Hava Soğutmalı Sistem Kondenserlerinde Oluşan Kirlenmelerin Enerji Tüketimine Etkileri:

2 HP kompresör gücündeki bir mekanik soğutma sisteminde saatteki enerji sarfiyatı 2,68 kW iken, sistem kondenseri % 50 kirlendiğinde bu sarfiyat 4,28 kW değerine çıkmaktadır. Aradaki fark 1,6 kW’tır.
Bu soğutma sisteminin günde 24 saat çalıştığı düşünülürse (2013) yıllık enerji sarfiyatındaki fark:
1,6×24×365 =14.016 kW/h olur.
Bu enerjinin bugünkü maliyeti de yaklasık olarak:
14.016×16,50 kr/kWh=

3151.96 TL kW/h olur. (toplam fatura tutarı)

(yukarıda kaydedilen değerler minimum sistem gereksinimleri dahilinde ölçülen değerlerdir.)

Elde edilen değerler hiç de küçümsenmeyecek enerji maliyetlerini ortaya çıkarmaktadır.

Kirlenmiş kondenserle çalışan soğutma sisteminde yogusma basıncının yükseleceğinden yüksek basınç altında çalışan kompresöründe sık sık arıza yaparak kısa sürede ekonomik ömrünü tamamlayacaktır.

Bu nedenle mekanik soğutma sistemlerinde kullanılan hava soğutmalı kondenserlerin belirli sürelerde periyodik olarak bakımlarının yapılarak doğabilecek bakım ve onarım masraflarının en aza indirilmesi işletmelerin faydasına olacaktır.

enerji_tuketimi

Havalı kondenserler, genellikle bakır boru/alüminyum kanat tertibinde, bazen de bakır boru/bakır kanat ve bakır veya çelik boru/çelik kanat tertibinde imal edilirler. Alüminyum alaşımı boru/kanat imalatlarda bulunmaktadır.

Demir - Bakır, Alüminyum Bakır, Alüminyum - Paslanmaz Çelik, korozyonu önlemek çok zordur. Oyuklaşma ve aralık korozyon tipleri en tehlikeli korozyon tipleri olup malzemenin delinerek servis dışı kalmasına neden olur. Oyuklaşma korozyonu, yüzeyinde koruyucu oksit filmi oluşturan paslanmaz çelik ve alüminyum gibi malzemelerde öncelikle oluşur.Çalışan sıcak su sisteminde bakır da varsa, korozyon artışı daha da hızlanır. Klor iyonları, pasif durumu sağlayan tabakayı delerek, metalin aktif hale gelmesini sağlar. Metal klorürler hidrolize uğrayarak ortamda çok miktarda H iyonu oluşmasına neden olurlar.Böylece korozyon etkinliği sürekli artar.

Korozyonu etkileyen faktörler:

 • Suyun sertliği
 • PH
 • Su içinde bulunan element ve tuzlar
 • Çalışan sistemdeki farlı metal malzemeler
 • Sistem çalıştırma sıcaklığı
 • Su içinde erimiş gazlar

Sistemde bulunan bakır, korozyonda önemli bir faktördür. Bakır, sistemde alüminyum olması halinde kısa sürede malzemenin oyuklaşmasına neden olur. Su içinde bulunan klorür ve bikorbonat bakırla birlikte malzemenin korozyon hızını artırır.

Hava Soğutmalı Sistem Kondenserlerinde Kimyasal Temizlik:

Pek çok sektörde farklı amaçlar için kullanılan soğutma sistemleri, kullanıldıkları alanlarda verimliliği en üst düzeyde tutmak için tasarlanmıştır. Kullanım süresi ve çevre şartları göz önüne alınırsa her makine gibi bu sistemlerinde zamanla gerekli bakımlarının yapılması kaçınılmaz bir gerçektir. Bakımı yapılmayan ya da aksatılan sistemler için oluşacak arızaların meydana getireceği masraflar ise neredeyse sistemin kendisi kadar ek ödeme gerektirecektir. Soğutma sistemlerimizin performanslarının ilk günkü kadar verimli olmasını istiyorsak bakımlarının bu alanda uzman ekipler tarafından düzenli periyotlarda yapılmasının çok büyük önem arz etmektedir.

Soğutma sistemlerinizin bakımlarının uzman ekipler tarafından yapılıyor olması tüm sorunların ortadan kalkacağı anlamına gelmemelidir. Unutulmamalıdır ki sistemlerde kullanılacak olan temizleme kimyasalının da soğutma sistemleri için hayati önemi vardır. Soğutma sistemlerimizde kullanılacak temizleme kimyasalı sistemi temizlerken sisteme zarar vermemelidir. Temizleme amacıyla pek çok sistemde kullanılan asit içerikli bileşenler bu sistemlere büyük zararlar vermektedir ve soğutma sisteminin – klimalarımızın kullanım ömrünü her kullanımda daha da kısaltmaktadır.

Klima temizleme ürünlerimiz ile soğutma sistemlerinizde oluşan ve sistemi olumsuz etkileyen yapıları gidermesi için( toz, kir, yağ, küf, mantar vb. ) tüm klimalarda, chiller gruplarında, havalandırma kulelerinde, kısacası tüm soğutma sistemlerinde güvenle kullanabilirsiniz.

Uygulama kapsamında yapılan sistemler:

 • Soğutma Grupları
 • Klima Santralleri
 • Soğuk Oda Sistemleri
 • Paket Tipi Klimalar
 • Split Klimalar
 • VRF Sistemleri
 • Fan-Coiller

Klima temizletmenin Faydaları


01

Kullanım Ömrünü Uzat!

Klima Temizliği yaptırarak sistemlerinizin kullanım ömrünü arttıracak ve daha uzun süre yüksek performansta kullanacaksınız.

02

Enerjiden tasarruf et!

Klima Temizliği yapılan sistemler, kirli sistemlere göre daha az enerji harcar. Temizlenmiş sistemler size tasarruf sağlar.

03

Sağlıklı kal!

Klima Temizliği, sistemde bulunan ve sağlığımızı olumsuz etkileyen zararlı bakterileri yok eder. Hastalık oluşumlarını önler.

04

Kolay uygulama!

Klima Temizleme kimyasallarımızın kullanımları oldukça basittir. Soğutma sisteminin ihtiyacı olan temizliği rahatlıkla yapabilirsiniz.

Klima temizleme makinelerimiz için fiyat teklifi alabilirsiniz. info@klimatemizleme.com